me ÜCRETSİZ CAD YAZILIMLARI - Endüstriyel,Mekanik ve Kalıp Tasarım Projelendirme
HABERLER

29 Aralık 2016 Perşembe

ÜCRETSİZ CAD YAZILIMLARIDRAFSIGHT  
DraftSight, CAD uzmanlarının, öğrencilerin ve eğitimcilerin DWG ve DXF dosyaları oluşturabileceği, düzenleyebileceği ve görüntüleyebileceği ücretsiz 2 boyutlu bir bilgisayar destekli çizim programıdır. Program, dünya çapında yaygın kullanılan SolidWorks ve CATIA gibi 3B tasarım programının da üreticisi olan Fransız Dassault Systemes tarafından geliştirilmektedir.
Program arayüzü, iletişim kutuları ve komutlarıyla birlikte AutoCAD 2007'nin klonu görünümündedir. DraftSight ücretsiz ve sahipli (özgür olmayan) bir yazılımdır.
DraftSight, aralarında Türkçenin de bulunduğu çok sayıda dili, tüm arayüzünde ve yardım dosyalarında desteklemektedir.

YAZILIMI İNDİR : http://www.3ds.com/products-services/draftsight-cad-software/free-download/

SOLIDEDGE 
Solid Edge 3D CAD parametrik özellikli katı modelleme yazılımıdır.Microsoft Windows üzerinde çalışan ve katı modelleme, montaj modelleme ve makine mühendisleri için işlevsellik sağlar.Birçok üçüncü parti yazılımlarla bağlantıları bulunmakta ve diğer yazılımların dosyalarını açabilmekte kullandığı lisans Product Lifecycle Management gereği.
Orijinal geliştiricisi Intergraph'tır ilk sürümü 1996 yılında çıkarmıştır ve parasolid çekirdeği kullanılarak geliştirilmiştir.
1998 yılında ise UGS firması satın almıştır yazılımı bu firma daha sonra 1 Ocak 2007 yılında Siemens Ag diye isim değiştirmiştir.2006 yılında Siemens 2D Solid edgeyi ücretsiz dağıtmaktadır.
Bu yazılama benzer yazılmlar ise CATIA,SIEMENS-NXPro/ENGINEERSolidWorksAutodesk Inventor ve SolidEdge.SKETCHUP MAKE 
SketchUp, mimarlar, mühendisler, film yapımcıları, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu modelleme gerektiren hemen her alandaki kullanıcılar için tasarlanmış bir 3B Modelleme yazılımıdır. Arayüzü diğer çizim programları kadar karmaşık olmayan, sade bir arayüze sahiptir. İlk olarak Boulder, Colorado kökenli @Last Software tarafından 2001'de üretilen yazılım, 14 Mart 2006, Salı günü Google'ın sözü geçen şirketi satın almasıyla birlikte Google şemsiyesi altına girmiştir. 2012 yılı nisan ayında Trimble Google'dan SketchUp satın alacağını duyurdu, 1 haziran 2012 tarihinde SketchUp Trimble'nin bir parçası olmuştur.[kaynak belirtilmeli]Trimble son yayınladığı sürüm ile pek değişiklik yapmasa da yeni sürüm olan 2013 her türlü 3B çizim programının dosyasını açabiliyor ve değiştirebiliyor.
Yazılım, kullanımı kolay bir 3B görselleştirme yazılımı olarak pazarlanmaktadır. Bazı temel özellikleri şöyledir:
  • Push/Pull Diğer 3B yazılımlarda genelde "Extrude" adı ile geçen, bir yüzeye hacim kazandırma özelliğinin basitleştirilmiş ve kullanımı kolaylaştırılmış sürümü.
  • El Çizimi GörünümüYüzey çizgilerinin uzatılması, titrekleştirilmesi gibi etkilerle çizime eskiz görüntüsü verilmesi.
  • Referans (Inference) Sistemi Çizim yaparken, var olan çizgi ve yüzeylerden referans/hiza alarak çizim yapabilme özelliği. Bu özellik de diğer 3B yazılımlarda, özellikle AutoCAD'de var olan "snap" gibi özelliklerin basitleştirilmiş ve kullanımı kolaylaştırılmış bir halidir. Benzer motorlardan en büyük farkı, herhangi bir komut girilmesine veya bir düğmeye basılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Şirket tarafından, piyasadaki en gelişmiş referans motoru olduğu iddia edilir. Bu genelde kabul edilse de, kapatılamaması ve devamlı referans arayan motorun yazılımı yavaşlatması gibi nedenlerden dolayı eleştirilmektedir de.
  • Güneş-Gölge Analizi Yazılım, çizimi yapılan şeyin bulunduğu arsanın koordinatları ve gün-ay-saat girildiğine o belirli andaki gölge durumunu gerçek zamanlı olarak gösterebilmektedir.
  • Doku ve Materyal/Renk Atama Her yüzey basit bir "boya kovası" aletiyle istenen renk, doku veya istenilen bir resimle boyanabilir ve bunlar üzerinde oynama yapılabilir.
  • Diğer 3B Yazılımlarla Uyum Şirket, yazılımın asıl olarak fikir geliştirme aşamasında kullanılmak üzere tasarlandığını her fırsatta belirtmektedir. Bu nedenle sunum çıktıları için daha "profesyonel" görsellere ihtiyaç duyan kullanıcılar için SketchUp'ın halihazırdaki çoğu 3B modelleme ve görselleştirme (rendering) yazılımlarıyla uyumlu olmasına çalışılmaktadır. Bunun için devamlı olarak yeni import/export eklentileri yayınlanmaktadır.
  • Ruby Console Google Sketchup'ta bulunan Ruby Console sayesinde yazdığınız kodları Sketchup'ın içerisinde çalıştırabilir, sık sık tekrar ettiğiniz çizimleri yeniden oluşturmakla zaman kaybetmeden Sketchup'a ekleyebilirsiniz.


Autodesk 123D 

Autodesk 123D is a suite of hobbyist CAD and 3D modelling tools created by Autodesk. It is similar in scope to Trimble SketchUp and is based on Autodesk Inventor.[2] As well as the more basic drawing and modelling capabilities it also has assembly and constraint support and STL export. Available for the software is also a library of ready-made blocks and objects.[3]
Autodesk is also working in collaboration with three companies (PonokoTechshop and 3D Systems)[4] to enable users of 123D to create physical objects from their designs using 3D printing technology. [5][6]
It is currently freely downloadable with possibility of premium membership.[7]

YAZILIMI İNDİR: http://www.123dapp.com/designBLENDER
Blenderözgür bir üç boyutlu modelleme ve canlandırma uygulamasıdır.
Blender tasarısı, 1998'de Hollanda'da kurulan NeoGeo adlı canlandırma stüdyosunun, kendi kadrosuyla yazılım geliştirerek kendi üretim araçlarına sahip olmayı hedeflemesiyle başlamıştır. Blender, bu dönemde kapalı kaynak kodlu ve ücretli bir yazılımdır.[1]
Yazılımın haklarını elinde tutan NaN, 2002 yılında batar. Yazılımın haklarını elinde tutan NaN, Blender'ın haklarını belli bir tutar karşılığında açabileceğini açıklayınca, o yıl kurulan Blender Vakfı, o güne dek yazılmış olan kodların kamuya açılması için bir bağış kampanyası başlatır. Özgür yazılım dünyasında ses getiren kampanyada toplanan 100.000 avro karşılığında Blender'ın tüm kodlarını GNU Genel Kamu Lisansı ile özgürleştirerek kamuya açar.[1]
Özgürleştirildikten sonra, sahip olduğu Python API'si ve içinde gömülü çalışan oyun motoru ile Blender, birçok yazılım geliştiricisinin ilgisini çeker ve geliştirilmesi oldukça hızlanır. Blender günümüzde Blender Vakfı'nın bağışçıları ve sponsorları tarafından finanse edilmekte ve Blender Enstitüsü'nde iki yarı zamanlı, iki tam zamanlı çalışan topluluklar tarafından geliştirilmektedir.[1] Blender, bilinen ve yaygın olarak kullanılan 3 boyutlu modelleme/tasarım yazılımlarınden biridir.
Blender tek başına, ilk olarak Cuma ya da bir başka gün adlı 35mm. filmin görsel efektleri için kullanılmıştır. Bu film Locarno Film Festivalinde en iyi görsel efekt ödülü almış, daha sonra Örümcek Adam 2 filminde de kullanılmıştır.
Teknoloji gösterisi amaçlı olarak ve yazılımın yeni tasarılarda kullanılabilmesini yaygınlaştırmak amacıyla Montevideo Medya Sanatları Enstitüsü tarafından organize edilen bir tasarıda Fillerin Düşü adlı 3 boyutlu bir filmin üretilmesinde kullanılmış, daha sonra bu film özgür yazılım felsefesine uygun olarak kaynak kodları açık olarak dağıtılarak bir ilk gerçekleştirilmiştir.
Aynı zamanda Adobe Flash tabanlı ünlü 3D motoru Papervision3d desteği de vermektedir. Blender, 2015 yılı içerisinde artık Steam platformundan da indirilebilir durumdadır.
2.75 sürümüyle birlikte Blender'da GPU temelli render alma işlerinde kullanılan Cycles Render motoru AMD GPU'lara da deneysel olarak destek vermeye başladı.


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © 2014 Endüstriyel,Mekanik ve Kalıp Tasarım Projelendirme. Designed by OddThemes