me Introduction to Grasshopper - Endüstriyel,Mekanik ve Kalıp Tasarım Projelendirme
HABERLER

24 Aralık 2016 Cumartesi

Introduction to Grasshopper


Grasshopper, Rhinoceros 3D içerisinde çalışan görsel bir programlama dilidir. Bu dilde bileşenler bir tablo üzerine tutulup çekilerek yerleştirilir. Bir bileşenin çıkış hattı kendinden sonraki bileşenin giriş hattına bağlanarak bir ağaç oluşturulur. Grasshopper temel olarak üretken algoritmalar üzerine kurulmuştur. Dahilindeki programlar sayısal, sözel, görsel-işitsel ve dokunsal algoritmalardan oluşabilir.

Grasshopper 3D, dışarıdan algoritma tanımlamalarıyla daha da geniş bir dil haline gelebilir.
Kullanıcı kütüphanesine eklenebilecek algoritmalar içerisinde, Hummingbird, Weaverbird, Python, RhinoBIM Structure, RhinoNEST, Geco, Kangaroo, StructureDraw(+BIM), NudiBranch, Paneling Tools örnek gösterilebilir. Bu kütüphane algoritmalarının bazıları Rhinoceros 3D eklentisi olarak da sunulmaktadır.

Grasshopper programlama dilini kullanmak için kodlama dilini bilmeye gerek yoktur. Bu yüzden de öğrencilerden profesyonel çalışanlara kadar geniş yelpazede kullanılmaktadır. Mimari Tasarım alanında özellikle oldukça tercih edilir konumdadır. Sıklıkla Mimari alanda kullanılmaktadır ancak, programın kullanımına hakim olduktan sonra herhangi bir sektördeki herhangi bir objeyi modellemek mümkündür.

Grasshopper Rhino üzerinde çalışan ve rhino history bilgisini kullanarak algoritmik modelleme imkanı sunan bir eklentidir. Örneğin Rhino’da oluşturulan bir yüzeye daha sonradan başka bir eğri eklemek mümkün değildir. Bunun için yüzeyi silip tekrar oluşturmak gereklidir. Grasshopper arayüzü ise buna imkan sağlamaktadır. Grasshopper’da modelleme parçaları kullanılarak modelleme yapılır ve model oluşturulduktan sonra her bir parçanın kendi ayarları değiştirilerek model tekrar oluşturulabilir. Bu eklenti Rhino komutlarını kullanmamaktadır.

Avantajları:

- Modellemenin her aşamasında müdahale edebilmek mümkündür.
- Farklı modellerde aynı parçalar kullanılabilir.
- İşlemler modelden bağımsızdır. Sadece matematik üzerine çalışan bir ağaçta komutlar yerleştirilir.
- Rhino dışından veri aktarımı yapılabilir.

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © 2014 Endüstriyel,Mekanik ve Kalıp Tasarım Projelendirme. Designed by OddThemes